2017 Eurovision Şarkı Yarışması: Favorilerim

Yılda bir kez olsun ülkemizi temsil etme heyecanının tavana çıktığı Eurovision Şarkı Yarışması‘na son olarak 2012 yılında katılmış, Can Bonomo‘nun seslendirdiği “Love Me Back” adlı şarkıyla, yarışmayı 112 puanla 7. sırada tamamlamıştık. Sonraki sene ise jüri ve seyirci oylamalarının politik olduğunu, bu nedenle de ortaya çıkan sonucun adil olmadığını iddia etmiş ve bir süreliğine yarışmaya katılmama kararı almıştık. O günden bu yana, yarışmada yer almadık.

Can Bonomo, “Love Me Back” adlı şarkısını seslendirirken.

Yarışmaya katılmadığımız süre boyunca, birçok kişi sosyal medyada bu kararı eleştirmiş olsa da yetkililer tarafından kâle bile alınmamıştı. Benimde bu kararı eleştirmemin geçerli durum dolayısıyla bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum.

2016 Eurovision Şarkı Yarışması, Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da düzenlendi. Ukrayna temsilcisi Kırım Tatarı sanatçı Jamala‘nın seslendirdiği “1944” adlı şarkı, 534 puanla 1. oldu. Şarkı, Kırım Tatar Sürgünü‘nü konu alıyordu. Bu nedenle bazı ülkeler tarafından – özellikle Rusya – siyasi bir şarkı olarak nitelendirildi. Şahsi düşünceme göre, hem müzik hem de koreografi bakımından oldukça başarılı bir şarkıydı.

Jamala, “1944” adlı şarkısını seslendirirken.

Bu seneki yarışma ise Ukrayna‘nın Kiev kentinde düzenlenecek. Yarışmanın yarı finalleri; 9 – 11 Mayıs ve finali ise 13 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. “Celebrate Diversity”, yani Türkçesi ile “Çeşitliliği Kutla” cümlesi bu senenin sloganı olarak belirlenmiş.

Birkaç seneden beri bir alışkanlık kazandım. Artık yarışmanın yarı finalleri başlamadan önce, resmi YouTube kanalında yayınlanan tüm şarkıları dinleyip, bir liste yapıyorum. Bu listede; yarı finallerden finale çıkacak ve finalde ilk beşte yer alacak şarkı tahminlerim yer alıyor. Sizde aşağıda yer alan oynatma listesinde bulunan şarkıları dinleyebilir, tahminlerinizi not alabilirsiniz.

Bu alışkanlığı edindiğimden beri finalde ilk beşte yer alacağını tahmin ettiğim şarkıların neredeyse tamamı –  bir iki şarkı hariç – doğru çıktı. Bu sene de final için ilk beşimi, yani favorilerimi belirledim. Umarım tahminlerim %80 oranında doğru çıkar 🙂

Final için belirlediğim ilk beş şu şekilde;

Belirlediğim bu ilk beş haricinde beğendiğim diğer şarkılar;

Ne kadar ülkemiz bu yarışmada yer almamaya ve bizi bu heyecandan mahrum etmeye devam etse de, oldukça güzel bir etkinlik izleyeceğimize inanıyorum. Unutmadan, gururumuzsun Sertab Erener!

Sertab Erener’in gururumuzu okşadığı an!

Sizde final için belirlediğiniz ilk beşi veya yazı içeriği hakkında görüşlerinizi yorum olarak iletebilirsiniz. Yeni bir içerikte görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın 🙂